بازسازی دهان

بازسازی دهان اصطلاحی است که در مواردی که مشکلات دندانی شدید در دو فک بیمار وجود داشته باشد و نیاز به درمان های ترکیبی، ترمیمی، ایمپلنت، زیبایی و بازسازی اوکلوژن (روی هم آمدن دندان ها) و اصلاح جویدن لازم باشد استفاده می شود.

بازسازی کامل دهان به طور معمول توسط دندانپزشکان ماهر، متخصصین ترمیمی و پروتز و یا در مواردی نیاز به همکاری تیمی بین دندانپزشکان مختلف و متخصصان دندانپزشکی مانند: پریودنتیست ها (متخصص لثه ها)، جراحان دهان، ارتودنتیست ها (متخصص در حرکات و موقعیت های دندان) و اندودنتیست ها انجام می شود.

نیاز به بازسازی کامل دهان ممکن است به دلایل زیر انجام شود:

  • دندان هایی که دچار آسیب یا شکستگی شده اند.
  • دندان هایی که تحت فرسایش و ساییدگی (کوتاه شدن دندان) قرار می گیرند، مانند: فرسایش اسیدی طولانی مدت (غذاها، نوشیدنی ها، رفلاکس اسید) یا دندان قروچه.
  • شکایت مداوم از درد فک، ماهیچه و سردرد که در زمان گاز گرفتن ایجاد می شود.
  • افرادی که از لحاظ تغذیه، جویدن با دندانهای خود دچار مشکل هستند.
  • افرادی که وضعیت قرار گیری دندان های آنها در فک نامرتب، نا قرینه و نا زیبا است.

فرایند کامل بازسازی دهان چگونه است؟

اگر فکر می کنید که به بازسازی کامل دهانی نیاز دارید، باید برای معاینه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ابتدا دندانپزشک برای تعیین میزان مشکل و گزینه های درمانی، دهان را معاینه می کند و شرایط های زیر را بررسی می نماید:

  • دندان ها: وضعیت دندان ها، مشخص خواهد کرد که چه روش ترمیمی مورد نیاز است ( مانند: روکش پرسلن، اینله و آنله ها، بریج ها یا کاشت ایمپلنت یا ترمیم های همرنگ). بنابراین، دندانپزشک به طور ویژه به هرگونه حفره و پوسیدگی، ساییدگی، ترک، دندان های کوتاه و بلند، مسئله کانال ریشه و حرکت دندانی توجه می کند.
  • بافت های پریودنتال (لثه): اگر لثه شما سالم نباشد، به احتمال زیاد برای درمان بیماری پریودنتال به جرم گیری دندان و تسطیح سطح ریشه نیازمند هستید. برای اطمینان از این که دندان های تازه بازسازی شده شما پایه ای محکم و اساسی داشته باشند، باید وضعیت بافت های نگهدارنده ی دندان یعنی استخوان و بافت های PDL بررسی شود و در صورت نیاز بازسازی بافت های نرم یا استخوانی لازم انجام شود.
  • مفصل فکی گیجگاهی، عضلات فک و اکلوژن: یک stable bite ( موردی است که در زمان بستن دهان یا جویدن، درد ندارید و موجب سایش و تخریب دندان ها نمی شود ) برای سلامتی کلی دهان مهم است. در صورتی که قصد بازسازی دهان دارید، تغییرات اکلوژن باید مورد توجه قرار گیرد. در حقیقت، ممکن است قبل از انجام هرگونه اقدامات ترمیمی، برای اصلاح اکلوژن نیاز به ارتودنسی یا روش های درمانی دیگر باشد تا موجب تخریب دندان های ترمیم شده نشود.
  • زیبایی: رنگ، شکل، اندازه، نسبت دندان ها و چگونگی ظاهر شان در رابطه با لثه، لب، دهان، نمای جانبی و صورت، از عواملی است که در بازسازی کامل دهان اهمیت دارد.

پروسه معاینه شامل موارد مختلفی می شود، مانند: تصاویر رادیوگرافی، عکس های فتوگرافی صورت و دهان بیمار، قالبگیری از دندان های فوقانی و تحتانی و مدلی که از قالبگیری دندان ساخته شده است. همچنین ممکن است دندانپزشک، فرد مورد نظر را برای مشاوره به متخصصان دیگری (پریودنتیست، ارتودنتیست، جراح فک و صورت) ارجاع دهد تا یک برنامه درمانی مناسب تهیه شود.

در نهایت دندانپزشک، با اطلاعات جمع آوری کرده، یک طرح درمان یا شاید در مواردی چندید گزینه درمانی با توجه به زمان و مسائل مالی به شما پیشنهاد می دهد که به صورت گام به گام باید به این طرح درمان ها عمل شود و معمولا در بازه های زمانی مشخص تقسیم بندی می شود.

تفاوت بازسازی کامل دهان با اصلاح طرح لبخند در چیست؟

  1. اصلاح طرح لبخند در حقیقت زیر مجموعه ای از باز سازی دهان است و زمانی استفاده می شود که شما تصمیم می گیرید لبخندی زیباتر داشته باشید اما در بازسازی دهان در صورتی که درمان های لازم انجام نگیرد ممکن است عوارض بیشتری مانند سایش بیش از حد دندان ها و به وجود آوردن مشکلات شدید فکی و غیره به وجود بی آید پس در نتیجه بازسازی دهان مهم تر از اصلاح طرح لبخند می باشد.

هزینه ها و پوشش های بیمه:

معمولا درمان های بازسازی دهان، مانند روکشها، ترمیم ها و درمان های لثه تا حدودی تحت پوشش بیمه های تکمیلی قرار می گیرند، ولی درمان هایی که جنبه زیبایی به خود می گیرند، مانند روکش های سرامیکی، از سقف تعهدات بیمه خارج می شوند.

بازسازی دهان اصطلاحی است که در مواردی که مشکلات دندانی شدید در دو فک بیمار وجود داشته باشد و نیاز به درمان های ترکیبی، ترمیمی، ایمپلنت، زیبایی و بازسازی اوکلوژن (روی هم آمدن دندان ها) و اصلاح جویدن لازم باشد استفاده می شود.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

عضویت در خبرنامه

دندانپزشکی اطفال لزوم انجام معاینه و چکاپ در چیست؟
دندانپزشکی اطفال لزوم انجام معاینه و چکاپ در چیست؟
هدف اولیه در ویزیت و ملاقات جلسه اول در دندانپزشکی اطفال برقراری یک رابطه عاطفی و دوستی بدون ترس با کودک است تا حس اعمال درد و ترس در قدم اول برای کودک برطرف شود.
2 ماه پیش
ایمپلنت فوری
ایمپلنت فوری
به طور خلاصه ایمپلنت فوری به دو صورت است بلافاصله پس از کشیدن دندان امپلنت بگذاریم یا اینکه بلافاصله پس ازکاشت ایمپلنت روی آن روکش قرار دهیم که به اصطلاح به آن Immediate Implant می گویند.
2 ماه پیش
سفید کننده های دندان و انواع آن
سفید کننده های دندان و انواع آن
2 ماه پیش
روکش دندان و انواع آن ها
روکش دندان و انواع آن ها
روکش ها در دسته ی خدمات زیبایی و پروتز قرار می گیرند زیرا به زیبایی لبخند و مرتب دیده شدن دندان کمک می کند، همچنین دارای ویژگی های محافظتی و بازسازی کننده نیز هستند و ممکن است نیاز به درمان های گسترده تر را از بین ببرند.
2 ماه پیش
اینله و آنله روش های ترمیمی غیر مستقیم
اینله و آنله روش های ترمیمی غیر مستقیم
اینله و آنله، جزء روش های ترمیمی دندان اند که توسط دندانپزشکان ترمیم و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند و طبق تشخیص دندانپزشک جایگزین محافظه کارانه تری (با تراش کمتری) نسبت به روکش های دندانی هستند.
2 ماه پیش
راه کارهای اصلاح طرح لبخند 2
راه کارهای اصلاح طرح لبخند
2 ماه پیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.