کامپوزیت ونیر

فهرست مطالب

ونیر کامپوزیت لایه نازکی از مواد همرنگ دندان است که می تواند مشابه با رنگ و شکل دندان طبیعی شما باشد و لبخند شما را بهتر و زیباتر کند. بسیاری از مردم ونیرهای کامپوزیت را به ونیرهای سرامیکی (لمینیت سرامیکی) ترجیح می دهند؛دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد،یکی از بزرگترین دلایل آن از نظر مردم قیمت هست  چون ان ها نسبت به ونیرهای سرامیکی مقرون به صرفه تر می باشند. اما نکات مهمی نیز وجود دارند که قبل از تهیه کامپوزیت ونیر باید به آن ها توجه داشت. در این مقاله قصد داریم شما را با ونیرهای کامپوزیت آشنا کنیم و در مورد سوالات و نگرانی های بیماران در مورد این روش درمانی، صحبت کنیم.

کامپوزیت ونیر چیست؟

 کامپوزیت ونیر لایه نازکی از مواد همرنگ با خصوصیات مینای دندان است که می تواند روی دندان قرار بگیرد و باعث پوشاندن تغییر رنگ، لکه های دندانی و بستن فواصل  بین دندانی شود. کامپوزیت ونیر یکی از مقرون به صرفه ترین روش های دندانپزشکی زیبایی است که می توانید آن را برای بهبود ظاهر، شکل و لبخند خودتان مورد استفاده قرار گیرند.

روش و مراحل ونیر کامپوزیت

در صورتی که دندانپزشک متخصص و باتجربه ای را انتخاب کنید، کار سختی در پیش ندارید. البته ممکن است تفاوت های جزئی در روش اجرا وجود داشته باشند. با این حال روند رایج برای اجرای کامپوزیت ونیر شامل موارد زیر می باشند.

مرحله 1: آماده سازی

این مرحله شامل تمیز کردن و آماده سازی سطح مینای دندان است که مواد کامپوزتی بتوانند اتصال محکمی با دندان شما داشته باشند. درهر صورت ما میزان جزئی آماده سازی نیاز داریم چون  کامپوزیت ونیر به مینایی که کاملا براق باشد و خط و خش سطحی نداشته باشد توانایی چسبیده شدن ندارد.

مرحله 2: استفاده از باندینگ (حکم چسب برای اتصال کامپوزیت به دندان را دارد)

هنگامی که دندان شما آماده شد، دندانپزشک از باندینگ مخصوص روی سطح دندان قرار می دهد. که باعث اتصال کامپوزیت به دندان و جلوگیری از جدا شدن آن می شود.

مرحله 3: استفاده از ونیرها

بسته به شرایط دندان شما، رنگ و نوع کامپوزیتی که انتخاب کرده اید،کامپوزیت به صورت مستقیم توسط دندانپزشک و یا به صورت غیرمستقیم توسط لابراتوار ساخته شده روی دندان شما قرار می گیرند. استفاده از ونیرهای کامپوزیت به دقت زیادی نیاز دارد. به همین دلیل است که شما باید درمان خود را در یک کلینیک دندانپزشکی معتبر و دندانپزشک ماهر و باسابقه کاری و نمونه کار انجام دهید.

ونیرهای کامپوزیت مستقیم یا ونیرهای کامپوزیت غیر مستقیم؟

استفاده از ونیر کامپوزیت های مستقیم و یا غیر مستقیم بسته به نوع دندان میزان تخریب دندان و سلیقه دندانپزشک می باشد.معمولا برای کارهای زیبایی از ونیر کامپوزیت مستقیم  و برای بازسازی دندان های عقب از ونیرکامپوزیت های لابراتواری (غیر مستقیم) استفاده می شود.

در روش مستقیم، مینای دندان آماده می شود و سپس مواد باندینگ روی سطح دندان قرار می گیرند. در مرحله بعدی ونیر کامپوزیت مستقیما روی سطح دندان توسط دندانپزشک  فرم داده می شود و مواد کامپوزیتی توسط نور مخصوص محکم و به دندان متصل می شود.

ونیرهای کامپوزیت غیر مستقیم با توجه به شکل  دندان شما در لابراتوار طراحی می شوند. زمانی که این ونیرها آماده شدند، می توانید مجددا به دندانپزشک مراجعه کنید و ونیر کامپوزیت را روی دندان نصب کنید. دندانپزشک می تواند  خصوصیات سطحی ان را تغییر دهد و طبق سلیقه خودتان ان ها را بهبود دهد

در مواردی برای اجرای ونیر کامپوزیت نیاز به بی حسی می باشد.

ونیر کامپوزیت چقدر دوام دارد؟

در گذشته طول عمر  ونیر کامپوزیت به خوبی الان نبود. اما امروزه با پیشرفت دانش در زمینه مواد دندانپزشکی کامپوزیت ونیرها از خصوصیات بسیار خوبی برخوردارند. اگر به بهداشت دهان و دندان و مواد غذایی مصرفی خودتان اهمیت بدهید، می توانید تا 10 سال این ونیرها را در دهان خودتان نگهداری کنید. از طرفی ونیرهای کامپوزیت به راحتی برداشته و قابل تجدید شدن هستند. پس می توانید پس از گذشت چند سال، مجدد آن ها را تجدید کنید ولی قادر به حذف ان ها نیستید برخلاف تبلیغات غلط جامعه که امکان حذف کامپوزیت ونیر را به بیمار می دهند٫کامپوزیت ونیر قابل حذف کردن نیست زیرا به واسطه مواد اماده شده روی سطح مینای دندان، سطح دندان متخلخل شده  وباید همیشه لایه ی محافظی بر روی دندان وجود داشته باشد.

هزینه انجام ونیر کامپوزیت

درمان کامپوزیت ونیر زمانی که اصلاح طرح لبخند مد نظر باشد به نسبت لمینت های سرامیکی از لحاظ  هزینه درمان مقرون به صرفه تری می باشد٫لذا درمان کامپوزیت ونیر طیف گسترده ای از قیمت ها را دارد که ممکن است مراجعه کننده را برای انتخاب دچار شک و تردید کند ٫اما باید توجه داشت که عوامل موثر در قیمت کامپوزیت ونیر به کامپوزیت مصرفی و توانایی و تبحر پزشک و زمانی که صرف می کند برای ارائه یک درمان خوب بستگی دارد.

برخی از عوامل دیگر نیز روی قیمت ونیر کامپوزیت تاثیر می گذارند. مثلا روشی که برای دندان های شما استفاده می شود، یا تعداد و اندازه سطح دندان های مشکل دار همگی می توانند روی قیمت موثر باشند. با توجه به اینکه کامپوزیت ونیر جزء روش های زیبایی دندان محسوب می شود، اینکه بیمه داشته باشید یا نداشته باشید تاثیر چندانی روی هزینه شما ندارد.

ونیرهای کامپوزیتی یا ونیرهای سرامیکی (لمینت) کدام انتخاب بهتری هست؟؟

بیماران باید بین ونیرهای کامپوزیت و ونیرهای سرامیکی یکی را انتخاب کنند. امروزه برای طراحی لبخند با توجه به پیشرفت مواد دندانپزشکی برای یک درمان ماندگار و طولانی مدت لمینت های سرامیکی پیشنهاد می شود بدلیل اینکه طول عمرطولانی تری دارند درمقابل شکستن مقاوم هستن٫در مقابل رنگ پذیری مقاومت دارند وبسیار خصوصیات سطحی بالاتری دارند.اما اگر برای شما درهزینه کردن محدودیت وجود دارد و می خواهید در مدت زمان کمتری کارتون انجام شود، می توانید از درمان ونیرهای کامپوزیتی برای اصلاح طرح لبخندتون استفاده کنید.  برخلاف تصور در مقابل قیمت بالای لمینت های سرامیکی ،شما طول عمر بلندتری حدودا دو تا سه برار طول عمر ونیر های کامپوزیتی دریافت میکنید.و امروزه خصوصیات سطحی از لحاظ اماده سازی برای ونیرهای کامپوزیتی و لمینت های سرامیکی کاملا مشابه می باشد.پس با توجه به نیازهای خود و فاکتورهای موثر در تصمیم گیری شما می توانید از هر دو گزینه استفاده کنید وبا دندانپزشک خودتان مشورت کنید

به عنوان یک پیشنهاد کلی برای اصلاح طرح لبخند برای تعداد کمتری از دندان ها حدود دو تا چهار عدد ونیرهای کامپوزیتی پیشنهاد می شود ولی اگر فقط هدف قرینه سازی تعدادی از دندان ها باشد، اما اگر مسئله هزینه برای مراجعه کننده مهم نباشد پیشنهاد ما برای طراحی لبخند لمینت های سرامیکی می باشد

شما می توانید با مطب دندانپزشکی دکتر نوربخش تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری برای انتخاب بهترین گزینه را داشته باشید.

نظرات مراجعین در زمینه

ونیر کامپوزیت

سلام خانم دکتر من یکی از بیماران قدیمی شما هستم که حدود 2 سال است دندان های مرا درست کردید باور کنید من آمریکا هستم و هر کجا میرم از من سوال می کنند مجا درست کردید و همه دندان های مرا مورد تحسین قرار می دن ممنون از اینکه به من اعتماد به نقس دادید که با اعتماد بخندم.
بهاره
بهاره
لمینت سرامیکی
5/5
سلام خانوم دکتر مهربون خسته نباشید ممنون بابت همه زحمتایی که برام کشیدید عاشقتونم ❤️
پریسا
پریسا
لمینت سرامیکی
5/5
خانم دکتر شما بی نظیرید😊 من پیش شما کار بلیچینگ هم انجام دادم و خیلی راضی ام 😍😍 دستانتان پر توان خانوم دکتر مهربون و زیبااااااااا و دوست داشتنی ❤️
الهام
الهام
سفید کردن دندان
5/5
Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *