advanced divider

متداول ترین سوالات پرسیده شده از

دکــــــــــــتر نـــــــــــــــوربخش

مواد بلیچینگ قدرت تخریب نسج دندان را ندارد فقط میتواند با کمک واکنشی که درمینای دندان ایجاد میکند باعث خروح مواد رنگی موجود در مینای دندان میشود در نتیجه نمیتواند به دندان اسیبی وارد کند.

دندانهای لمینت مانند دندانهای طبیعی فرد نیاز به مراقبت دارند هم چنین توصیه میشود هر شش ماه تا یکسال به دندانپزشک خود جهت بررسی وضعیت سلامت دندانها مراجعه کنید و از سلامتشان اطمینان حاصل کنید

در پاسخ به این سوال باید گفت امروزه نسل های جدیدی از سرامیک های دندان ها به بازار عرضه شده اند که حتی به لمینت های بدون تراش دندان معروف هستند و همچنین دقت به این نکته ضروری است که مقداری آماده سازی هم در ونیر سرامیکی هم در ونیرهای کامپوزیتی لازم است که این میزان اماده سازی بسته به بعد و تجربه و هنر دست دندانپزشک و همچنین میزان به هم ریختگی دندان ها است. در یک فک نرمال هم آماده سازی در حد نیاز لازم است که آسیبی به مینای دندان نمی زند و باعث باریکتر شدن دندان نمی شود.

روکش مثل یک کلاه تمام سطح دندان را در برمیگیرد اما لمینت لایه نازکی است که فقط روی سطح بیرونی دنان قرار میگیرد برای روکش دندان کامل تراش میخورد ولی برای لمینت سطح بیرونی دندان اماده سازی و خراش مختصری داده میشود

هیچ درمان اصولی باعث بوی بد دهان و اسیب نمیشود اما اگر ضخامت کامپوزیت ونیر روی دندان از حد مجاز بیشتر باشد یا میزان زیادی کامپوزیت به بافت زیر لثه نفوذ کند باعث بوی بد دهان بعد از کامپوزیت و به لثه می شود.

در انجام کامپوزیت به ویژه در موار د زیبایی مهم تر از برند کامپوزیت مهارت پزشک در نجوه ی قرادادن کامپوزیت دندان مطرح است تا اسیبی دندان و به ویژه لثه وارد نشود اما با توجه به امکان لب پریدگی یا شکستن ونیر کامپوزیت بهتر است از برندهای بین المللی و معتبر استفده شود.

بسته به ناحیه ی قرارگیری دندانها تعداد ریشه و کانال های دندان متفاوت است به طور نرمال دندانهای قدامی و کوچکتر یک تا دوریشه و دندانهای خلفی و بزرگتر سه تا چهار ریشه و کانال دارد

دهانشویه برای سلامت دهان ضروری نیست و به اندازه مسواک و نخ دندان در حفظ سلامت دهان و دندان مفید نیست اگر جزو افرادی هستید که روزی دو بار هر بار به مدت 2 دقیقه مسواک میزنید و نخ دندان استفاده میکنید استفاده منظم از دهانشویه تغییر بزرگی در شرایط دهان شما بوجود نمی آورد. استفاده از دهانشویه فوایدی نیز مانند شانس کاهش بوی بد دهان و کنترل پوسیدگی و بیماری های لثه را دارد و همچنین استفاده از دهانشویه در افرادی که دچار خشکی دهان هستند نیز توصیه می شود.

مراقبت های بهداشتی اصولی و صحیح مانند جرم گیری و بروساژ اصولی همراه با دوره های مشخص اگر که همراه با رعایت بهداشت بیمار مانند نخ دندان و مسواک و… باشد. مانع عفونت باکتریایی لثه و بافت های اطراف دندان و بیماری لثه که منجر به از دست دادن استخوان اطراف دندان و در نهایت خود دندان است می شود.

در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا مدت زیادی است که استفاده از ترمیم آمالگام ممنوع شده است همچنین با پیشرفت چشمگیر ترمیم های باند شونده (کامپوزیت) (ترمیم های همرنگ) محکمتر از ترمیم های آمالگام قدیمی عمل میکنند و هیچ دلیل علمی مبنی بر محکمتر بودن آمالگام وجود ندارد.به دلیل هزینه ارزان و یا شاید کم بودن حساسیت دندان بعد از ترمیم هنوز تعدادی از همکاران ترمیم آمالگام را پیشنهاد می کنند.

به طور کلی توصیه میشود چون دندان عقل در جویدن غذا کمکی نمیکند و رعایت بهداشت در ناحیه ی عقب مشکل است همزمان با رویش دندان اقدام به کشیدن کنیم در مواردی که دندان بصورته نهفته یا نیمه نهفته است بهتر است با مشورت پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل کنیم

انجام درمان ایمپلنت می تواند از پروسه یک هفته ای تا یکساله متفاوت باشد. انجام مدت زمان درمان ایمپلنت وابسته به شرایط استخوان، لثه و وضعیت سلامتی فرد کاندید درمان می باشد، با انجام ویزیت و بررسی اسکن های دقیق دهانی، طول مدت و هزینه به طور کامل مشخص می شود.

Rate this page