تراش دندان برای لمینت سرامیکی

تراش دندان برای لمینت سرامیکی

تراش دندان برای کار گذاشتن لمینت سرامیکی بسیار حائز اهمیت است. قبل از هر چیزی باید بگوییم امروزه ساختن یک لبخند زیبا بسیار رواج یافته است. چرا که نه تنها این مسئله بر زیبایی ظاهری و لبخند شما تاثیرگذار است، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس شما نیز خواهد شد. برای انجام این کار روش های زیادی وجود دارد که یکی از  به روز ترین و بهترین آنها، استفاده از لمینت های سرامیکی می باشد. این لمینت ها که بر روی سطح بیرونی دندان گذاشته می شوند، عیوب دندان شامل زردی و بد فرمی  را می پوشانند و لبخندی خاص و منحصربه فرد  را به شما هدیه خواهند داد. اما همیشه دغدغه ای که بیماران دارند میزان تراش دندان ها برای لمینت است. در این مقاله، قصد داریم به طور کامل به بحث تراش دندان بپردازیم. پس با یکی دیگر از مقالات مجموعه دندانپزشکی دکتر نازنین نوربخش همراه ما باشید.

انواع روکش های دندانی

اولین قدم برای آشنایی با بحث تراش دندان، آشنایی با انواع روکش های دندانی است. به طور کلی روکش دندان به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

 • روکش هایی که تمام سطوح دندان را پوشش میدهند و نقش محافظتی دارند : این نوع روکش ها به طور معمول از پرسلن چسبیده به فلز , زیرکونیا و… ساخته می شوند که برای استفاده از آنها معمولا دور تا دور دندان تراشیده می شود تا روکش مانند کلاه بر روی تمام سطح دندان قرار گیرد و معمولا برای حفاظت از دندان های آسیب دیده و تخریب شده به کار میرود .
 • روکش هایی که بخشی از سطح دندان را میپوشاند : این روکش های دندانی partial crown , روکش های تکه ای یا لمینت های سرامیکی که از رزین های همرنگ دندان یا سرامیک بسیار نازک ساخته می شوند که فقط به لایه بیرونی دندان چسبانده میشوند و نیازی به تراشیدن دندان ها مانند روکش های حفاظتی  وجود ندارد و میزان آماده سازی برای آنها بسیار ناچیز و در حد 0/2 تا 0/5 میلی متر است . این لمینت ها مستقیما بر لایه جلویی دندان چسبانده می شود و در پشت دندان دندان طبیعی خود فرد است و درصورت نیاز به عصب کشی یا ترمیم نیازی به حذف لمینیت نیست همچنین به علت ضخامت کمی که دارند، جسمی اضافی را در دهان خود حس نمی کنید.
بیشتر بخوانید  فرق لمینت و کامپوزیت چیست؟

چه کسانی باید از لمینت استفاده کنند؟

افرادی که کاندید کار زیبایی و طراحی لبخند هستند در صورت داشتن مشکلات زیر میتوانند از لمینت سرامیکی یا ونیر های سرامیکی استفاده کنند :

 • دندان های شما زرد شده یا تغییر رنگ داده اند.
 • لبه دندان های شما ترک خورده , پریده یا تغییر فرم داده است.
 • دندان های شما یا نامنظمی های جزئی داشته باشد (نامنظمی های سطح متوسط تا زیاد حتما نیاز به درمان ارتودنسی دارد )
 • دندان های شما با فاصله جزئی از یکدیگر قرار دارند.

ما در مجموعه دندانپزشکی دکتر نازنین نوربخش، ابتدا ویزیت و مشاوره ی مناسب هر فرد را با توجه به شرایط فک و دندانهای او پیشنهاد می دهیم تا فرد بتواند بهترین تصمیم برای درمان ایده آل خود را بگیرد.

چرا لمینت های سرامیکی نیاز به تراش دندان دارند؟

حال باید به این سوال بپردازیم که چرا آماده سازی یا همان  تراش دندان ها در استفاده از لمینت های سرامیکی اهمیت دارد؟ اگر مقدار جزئی آماده سازی وجود نداشته باشد همان مقدار ضخامت جزئی لمینیت ها برای لثه غیرقابل تحمل است و ممکن است  باعث التهاب لثه شود, زیرا لثه قدرت تحمل یک میزان مشخصی از ضخامت را دارد , در مواردی به استفاده از لمینیت های بدون تراش و نسل جدید که امروزه باب شده  اما این نوع لمینت ها برای همه ی کیس ها کاربرد ندارند و باید کیس های را با دقت انتخاب کنیم در غیر این صورت التهاب لثه و مشکلات دیگری به وجود می آید , به طور کلی چه برای انجام کار کامپوزیت چه برای کار لمینت ما به مقدار تراش جزئی یا آماده سازی برای اینکه حجم مواد خارج از تحمل لثه نباشه نیاز داریم تا هم بیمار احساس بیرون زدگی و وجود جسم خارجی در دهان خود نداشته باشد و هم سلامت لثه به طور کامل حفظ شود.

بیشتر بخوانید  تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان در چیست؟

مقایسه میزان تراش روکش با آماده سازی دندان برای لمینت

مقدار تراش دندان

همانطور که اشاره شد، تراش دندان و مقدار آن با توجه به ضخامت لمینت و همچنین وضعیت دندان ها در قوس فکی بیمار تعیین می شود. وضعیت دندانهای بیمار بیمار و میزان اثرگذاری آن بر مقدار تراش دندان، به نظر دندانپزشک بستگی دارد و پس از مراجعه به ایشان و بررسی وضعیت دهانی مشخص خواهد شد. اما میزان اثرگذاری ضخامت لمینت ها را می توان تعیین کرد. در لمینت های سرامیکی یا رزینی نسل جدید ، نیازی به تراشیدن دندان ها بیش از 0.2 میلی متر نخواهد بود . البته گاهی اوقات،این میزان تراش بسته ضعیت دندان ها اندکی بیشتر میشود. البته موارد دیگری نیز در میزان تراش دندان ها اثرگذار است که در ادامه بررسی می کنیم.

موارد تعیین کننده میزان تراش دندان

همانطور که اشاره شد به طور کلی لمینت ها به میزان جزیی آماده سازی در حد 0/2 میکرون احتیاج دارند اما عوامل دیگری مثل : تشخیص دندانپزشک , ضخامت لمینت های سرامیکی و جنس آنها, شرایط دندانهای بیمار و … میتوانند بر میزان ترش دندانها تاثیر گذار باشند در ادامه به صورت جزئی تر  به چند مورد می پردازیم :

 • مقدار پوسیدگی دندان ها: اگر در محل تماس دو دندان، نشانی از پوسیدگی وجود داشته باشد، طبق تشخیص دندانپزشک باید نسبت به ترمیم آن اقدام شود و ممکن است برای رفع پوسیدگی نیاز باشد که دندان ها کمی بیشتر تراشیده شوند.
 • مقدار بی نظمی جزئی دندان ها: در صورت وجود بی نظمی جزئی در دندانها ممکن است نیاز است کمی تراش برای اصلاح نحوه ی قرارگیری و ایجاد نظم در دندانها باشد .
 • میزان بدرنگی , زرد بودن یا شیب داشتن دندان ها:ممکن است برای از بین بردن بدرنگی دندان ها و زرد بودن انها , همچنین اصلاح شیب دندانها مقدار ممکن است مقدار بیشتری تراش و آماده سازی نیاز باشد.
بیشتر بخوانید  اینله و آنله روش های ترمیمی غیر مستقیم

در نهایت وضعیت دندان هر فرد منحصر به فرد است و میزان اماده سازی بسته به شرایط فک و دندانهای شما مشخص می‌شود و نمی‌توان توقع انجام کاری واحد برای همه ی افراد داشت.

ضخامت بسیار کم لمینت های سرامیکی در مقایسه لنز چشم

درباره لمینت سرامیکی

در آخرین بخش از این مقاله باید بگوییم که لمینت های سرامیکی یکی از جدیدترین متدهای اصلاح طرح لبخند هستند که بیماران زیادی به دلیل طول عمر مناسب حدودا سه برابر کامپوزیت ها ،تثبیت رنگ, استحکام بالا  و آماده سازی جزئی در حد کامپوزیت استفاده از این روش را ترجیح می دهند. همچنین بیمار دردی را احساس نخواهد کرد و مینای دندان نیز تا حد ممکن حفظ خواهد شد و به دندان طبیعی هیچ آسیبی زده نمی‌شود.

اگر به دنبال یک درمان طولانی مدت , اصولی و در عین حال ایده آل هستید لمینت های سرامیکی به شما پیشنهاد می شود. در مطب دکتر نازنین نوربخش معمولا پروسه انجام لمینیت در دو جلسه انجام خواهد شد.

جلسه اول، بررسی عکسهای بیمار آماده سازی و قالب گیری دندان های شما انجام می شود انتخاب رنگ, سایز و فرم دندانها با نظر بیمار و مشورت دندانپزشک انجام می‌شود و به هر فرد مراحل انجام کار و نتیجه‌ی حدودی کار توضیح داده می‌شود تا بتواند بهترین تصمیم برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل را بگیرد , پس از طی این مراحل در جلسه دوم، لمینت های سرامیکی آماده شده با توجه به قالب و نظرات اعمال شده ی شما  به دندان شما چسبانده خواهند شد.

Rate this post

Originally posted 2022-12-30 12:00:50.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

این روزها با توجه به تبلیغات مراکز دندان پزشکی در حوزه ی برند کامپوزیت ها یکی از سوالات پر تکرار بیماران و یکی از نگرانی های آن ها تصمیم در مورد انتخاب بهترین برند کامپوزیت است. به همین خاطر تصمیم ...
آیا لمینت می تواند باعث پوسیده شدن دندان زیر لمینت گردد؟ لمینت سرامیکی ، در بازسازی طرح لبخند  بسیار کاربردی است . اما سوالی که همواره در افراد کاندید درمان لمینت مطرح است این است که که آیا این مسئ...
تفاوت روکش و لمینت چیست؟ این سوالی است که اغلب متقاضیان طراحی لبخند از دکتر نازنین نوربخش سوال می کنند. شاید در ابتدا به نظر برسد که هیچ تفاوتی بین این دو مورد وجود ندارد. اما ما در این مقاله قصد د...
فرق لمینت و کامپوزیت موضوعی است که تقریبا تمامی افرادی که به دنبال اصلاح طرح لبخند و درمانهای زیبایی هستند را در انتخاب دچار سوال و سردرگمی می کند و همه ی افراد به دنبال کسب اطلاعات و مقایسه دقیق د...
سلامت دهان و دندان نقش اساسی در زندگی هر فرد ایفا می‌کند. لبخند زیبا و دندان‌های سالم، اعتماد به نفس را افزایش داده و کیفیت زندگی را ارتقا می‌بخشند. با این‌حال، گاهی اوقات دندان‌ها به دلایل مختلفی...
آیا به دنبال نکات مهم مراقبت از لمینت دندان هستید؟ اگر برای اصلاح دندان ها یا طرح لبخند خود، لمینت دندان را انتخاب کردید، حتما به دنبال نکاتی هستید که از دندان ها و لبخند زیبایتان به خوبی مراقبت کن...

2 پاسخ

  1. باسلام و وقت بخیر،
   لطفا جهت اطلاع دقیق از هزینه ها با کلینیک تماس حاصل کنید، راهنماییتون می کنیم. تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *