لیفت لثه یا جراحی زیبایی لثه

فهرست مطالب

لیفت لثه، وقتی صحبت از دندانپزشکی زیبایی می شود بسیاری از مردم بر این باورند که فقط باید در مورد دندان ها اقدام انجام شود. در صورتی که اگر در هنگام لبخند زدن لثه ها بیش از حد مشخص شود اثر منفی بیشتری روی ظاهر شما نسبت بهم ریختگی مختصر دندانها داشته باشد. وقتی لثه شما بیش از حد دندانهایتان را پوشانده باشد دندان هایتان ممکن است کوتاه و غیر قرینه بنظر برسد که مانع داشتن لبخندی زیبا می شود.

باز سازی بافت لثه چگونه انجام می شود؟

کانتورینگ لثه، همان فرایند تغییر شکل بافت لثه در اطراف دندان است. در دندانپزشکی، یک روش درمانی وجود دارد که می تواند هم در ایجاد لبخند و هم در بهبود سلامت دهان و دندان به افراد کمک کند. در حقیقت، فرم دادن یا شکل دادن لثه (لیفت لثه)شامل یک روش لیزری با حداقل تهاجم است که برای از بین بردن و فرم دادن بافت های لثه ای است که، بیش از حد و ناقرینه  هستند. 

با این وجود، طراحی یا شکل دهی بافت نرم، نیاز به کانتورینگ استخوان دارد كه با لیزر تنها، قابل انجام شدن نیست اما در نهایت موجب ایجاد لثه هایی سالم و طبیعی در افراد می شود که به افزایش اعتماد به نفس و جذابیت آنان کمک می کند. 

این عمل شکل دهی بافت لثه به دلایل مختلفی انجام می گیرد، از قبیل:

  • زیبایی، سلامت دهان و دندان
  • بهداشت ضعیف دندان
  • تشکیل پاکت لثه ای عمیق به دلیل مسواک زدن نادرست دندان و تجمع جرم دندانی 

مشکلات زیبایی رایج که قابل اصلاح است شامل موارد زیر می باشد:

لبخند لثه ای (نمایش بیش از حد لثه)، کانتورهای ناهموار لثه (نامتقارن)، از بین رفتن پاپیلاها (مقدار اندکی از بافت لثه بین دندان ها) و در معرض دید بودن سطح ریشه.

از طرف دیگر، این روش درمانی می تواند به دندان هایی که بسیار کوچک هستند یا ظاهری غیر معمول دارند نیز کمک می کند. در واقع چنین حالتی ممکن است زمانی ایجاد شود که بافت لثه به طرف پایین، روی بخش بزرگی از دندان رشد کند و موجب این توهم می شود که دندان ها، زاویه دار و کوچک یا کج و عجیب هستند. 

در این روش بافت اضافی لثه از بین می رود و فقط همان بخشی از دندان که به طور معمول قابل مشاهده هستند، در معرض دید قرار می گیرد. 

مشاوره برای کیس مناسب لیفت لثه؟

این مشاوره و برنامه ریزی درمانی به شرایط و اهداف شکل دهی لثه افراد بستگی دارد. مثلا، به دنبال معاینه های منظم، دندانپزشک ممکن است متوجه شود که بافت های اطراف دندان ها در حال تخریب یا زیاد شدن هستند. در صورت بروز این موارد، مشاوره می تواند شامل بحث در مورد ترمیم بافت لثه (برای پیشگیری)، اصلاح یا قطع بیماری پریودنتال باشد. 

در این زمان دندانپزشک ممکن است چندین گزینه درمانی پیشنهاد دهد، مانند: جراحیflap ، پیوند استخوان، پیوند بافت، ساخت کامپوزیت رنگی لثه یا تحریک بافت. 

از طرف دیگر، ممکن است شما برای یک روش زیبایی برنامه ریزی داشته باشید مانند: روکش کردن یا تغییر لبخند و شاید دندانپزشک به شما توصیه کند که ظاهر لثه تان ناهموار است یا اینکه بافت لثه بیش از حد دارید (لبخند لثه). در صورتی که کاهش بافت لثه ضروری باشد، دندانپزشک ممکن است در مورد روش های لیزری برای از بین بردن بافت اضافی لثه یا گزینه های جراحی تهاجمی بیشتری، صحبت کند. 

باید بدانید که در این برنامه ریزی درمانی، دندانپزشک در مورد روش های درمانی، بی حسی موضعی، آرام بخش و زمان بهبودی توصیه هایی می کند. البته به خاطر داشته باشید که برخی از روش ها ( مانند: اصلاح ناهمواری جزئی خط لثه ) ممکن است بدون یک مشاوره رسمی یا یک برنامه درمانی انجام شود. 

در حال حاضر، تکنولوژی لیزر دندانپزشکی برای دندانپزشک ها این امکان را فراهم می کند که ( در مورد شرایط هایی مانند: عدم تقارن لثه و لبخندهای لثه ) در زمان مراجعه و قرار های به موقع، بحث و درمان انجام دهند. از طرفی به دلیل متفاوت بودن شرایط، ممکن است نیاز به بحث، برنامه ریزی و مشاوره بیشتری باشد. 

بازسازی یا شکل دهی بافت لثه توسط چه کسانی انجام می شود؟

این روش بیشتر توسط پریودنتیست ها و دندانپزشکان زیبایی انجام می گیرد که بعد از استفاده از بی حسی موضعی بر روی لثه ها، از یک لیزر بافت نرم برای از بین بردن بخش زائد، ریکانتور(اصلاح فرم ) و پلمپ کردن (بستن) بافت اضافی لثه استفاده می شود که همراه با خونریزی و بخیه نیست و فقط یک درد و ناراحتی جزئی دارد. 

در مواردی که نیاز است جراحی استخوانی برای اعمال اصلاحات انجام شود ک به زمان و بخیه بیشتری نیازمند است اما دردی ایجاد نمی کند 

بهبود و مراقبت های بعد از عمل لیفت لثه:

به طور کلی، پس از انجام عمل لیفت لثه، تورم و ناراحتی جزئی چیز غیر عادی ای نیست و بسته به نوع عملی که انجام می دهید، روی زمان بهبودی تان تاثیر می گذارد. 

به طور معمول، افرادی که عمل شکل دهی یا بازسازی بافت لثه انجام می دهند، بهبودی شان بیشتر از یک روز طول نمی کشد اما دندانپزشک ممکن است برای چند روز یک رژیم غذایی راحت را توصیه کند.

در صورتی که عمل جراحی لثه شامل پیوند یا کانتورینگ استخوان باشد، احتمالا بخیه هایی نیز درگیر می شوند و دندانپزشک ممکن است برای جلوگیری از باز شدن محل جراحی، یک سری فعالیت های بدنی را محدود کند. از طرفی، برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت، دندانپزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند. 

مقاله مرتبط: بازسازی دهان

مزایای لیفت لثه:

شکل دهی بافت لثه یا افزایش طول تاج: بی خطر، سریع و تقریبا بدون درد است و شما می توانید فعالیت های عادی تان را بلافاصله پس از درمان داشته باشید. البته بدانید که نتایج دائمی هستند. 

روش لیزری بازسازی لثه، احتمال عفونت را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد، التهاب را به حداقل می رساند، باعث بهبودی سریع می شود، با دقت زیادی همراه است و در طی عمل از بافت اطراف در برابر آسیب ها محافظت می کند. همچنین این روش درمانی می تواند شامل مزایای روانشناختی و اجتماعی نیز شود، ظاهر و اعتماد به نفس را بهبود می بخشد و افراد را به فعالیت اجتماعی و لبخند زدن تشویق می کند.  

نظرات مراجعین در زمینه

لیفت لثه یا جراحی زیبایی لثه

سلام خانم دکتر من یکی از بیماران قدیمی شما هستم که حدود 2 سال است دندان های مرا درست کردید باور کنید من آمریکا هستم و هر کجا میرم از من سوال می کنند مجا درست کردید و همه دندان های مرا مورد تحسین قرار می دن ممنون از اینکه به من اعتماد به نقس دادید که با اعتماد بخندم.
بهاره
بهاره
لمینت سرامیکی
5/5
سلام خانوم دکتر مهربون خسته نباشید ممنون بابت همه زحمتایی که برام کشیدید عاشقتونم ❤️
پریسا
پریسا
لمینت سرامیکی
5/5
خانم دکتر شما بی نظیرید😊 من پیش شما کار بلیچینگ هم انجام دادم و خیلی راضی ام 😍😍 دستانتان پر توان خانوم دکتر مهربون و زیبااااااااا و دوست داشتنی ❤️
الهام
الهام
سفید کردن دندان
5/5
Rate this page
اصلاح طرح لبخند، فرایندی است که موجب بهبود ظاهر دندان ها و ایجاد لبخندی ایده آل تر می شود که می توان آن را از طریق یک یا چند روش دندانپزشکی زیبایی انجام داد، ازجمله: تعویض روکش های قدیمی د...
بیماری پریودنتال، یا به عبارت دقیق ‌تر بیماری لثه، یک مشکل شایع در دهان است که تاثیراتی جدی بر روی سلامت لثه‌ ها، استخوان ‌های نگهدارنده دندان ‌ها و در نهایت دندان‌ ها دارد. این بیماری ناشی از تراک...
فرق لمینت و کامپوزیت موضوعی است که تقریبا تمامی افرادی که به دنبال اصلاح طرح لبخند و درمانهای زیبایی هستند را در انتخاب دچار سوال و سردرگمی می کند و همه ی افراد به دنبال کسب اطلاعات و مقایسه دقیق د...

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در زمینه لیفت لثه یا جراحی زیبایی لثه نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید؟