آشنایی اجمالی با دندانپزشکی دیجیتال و مهمترین کاربرد و مزایای آن

آشنایی اجمالی با دندانپزشکی دیجیتال و مهمترین کاربرد و مزایای آن

استفاده از خدمات دندانپزشکی، امروزه در شکل و قالب جدیدتری به مردم ارائه می گردد که به آن دندانپزشکی دیجیتال اطلاق می گردد. این شیوه های جدید دندانپزشکی، مزایای بسیار بیشتری نسبت به دندانپزشکی به شیوه های سنتی دارد. در گذشته های نه چندان دور به علت فقر تکنولوژی، خدمات درمانی به مردم با سهولت و سرعت امروزی همراه نبود. اما امروزه در قرن جدید زندگی می کنیم. در قرنی که تکنولوژی را می توان به عینه لمس کرد. قالب امروزی خدمات دندانپزشکی، سبب شده است تا ضریب خطا در این علم پزشکی، به کمترین حالت ممکن خود برسد. حال اینکه دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد یا مزایای آن چیست و در چه زمینه هایی به کار می آید؟ از جمله نکاتی است که در ادامه حتما در خصوص آن بحث به میان می آید که توجه شما را در ادامه به آن جلب خواهیم کرد. پس تا پایان با ما همراه باشید تا نکات لازم را در این راستا خدمت شما ارائه سازیم.

منظور از دندانپزشکی دیجیتال چیست

برای درک بهتر نسبت به اصطلاح دندانپزشکی دیجیتال، بهتر است آن را در همین ابتدا تعریف کنیم. منظور ورود تکنولوژی روز دنیا در علم دندانپزشکی است. به این شکل که امروزه خدمات دندانپزشکی را می توان با استفاده از ابزارها و دستگاه های جدیدی ارائه ساخت که کامپیوتری یا دیجیتالی کنترل می شوند. استفاده از این فناوری های جدید در دندانپزشکی سبب شده تا بسیاری از خدمات دندانپزشکی را با دقت و سهولت بیشتری به مراجعه کنندگان ارائه کرد. در نتیجه نه تنها یک پزشک، می تواند خدمات بهتری را با بهره گیری از دندانپزشکی دیجیتال به مراجعه کنندگان خود ارائه دهد؛ بلکه موجبات رضایت آن ها را نیز فراهم می سازد. بدین ترتیب می توان برای امور:

از دندانپزشکی دیجیتال بهره جست که در برخی از کلینیک ها به جهت جذب بیشتر مراجعه کنندگان از آن ها استفاده می شود.

عمده ترین کاربردهای استفاده از دندانپزشکی دیجیتال

کاربردهای استفاده از دندانپزشکی دیجیتال بسیار متنوع و متعدد می باشد. به نحوی که می توان از تکنولوژی و فناوری های جدید در بسیاری از حوزه های علم دندانپزشکی استفاده به عمل آورد. در ادامه به جهت تبیین بیشتر این موضوع با برخی از عمده ترین کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال آشنا خواهیم شد که عبارتند از:

 • استفاده از تصاویر سه بعدی از داخل دهان و فک بیمار
 • طراحی انواع روکش، لمینت دندان سرامیکی یا کامپوزیتی به شکل دلخواه
 • تسریع و تسهیل در تشخیص مشکلات دندان و فک
 • ارائه تصاویر مورد نیاز به منظور عمل های جراحی یا لیزر دندان
 • تشخیص پوسیدگی دندان ها
 • ایمپلنت با بهره گیری از کامپیوتر به شکل دیجیتال
 • رادیوگرافی دیجیتالی
 • عکسبرداری های دقیق داخل و خارج دهان
 • و…
بیشتر بخوانید  علت های درد دندان بعد از کشیدن و مراقبت های بعد از کشیدن

بنابراین به طور کلی کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال در تمامی حوزه ها بسیار بالا و شایان توجه است. همین موضوع سبب شده تا از این حوزه در علم دندانپزشکی بیش از پیش استفاده به عمل آورده شود.

خدمات مرتبط: جراحی سینوس لیفت

تکنولوژی های جدید در دندانپزشکی

تکنولوژی های جدید در دندانپزشکی

منظور از فناوری کد کم CAM/ CADچیست؟

فناوری کد کم CAM CAD، یکی از فناوری هایی است که از آن در دندانپزشکی دیجیتال استفاده می کنند. این فناوری را در ساخت ریستوریشن دندان بکار می گیرند. به واقع کلینیک یا مطب های دندانپزشکی که از این فناوری استفاده می کنند؛ می توانند خدمات بهتری را در سریعترین زمان ممکن به مراجعه کنندگان ارائه دهند. چرا که می توان خدماتی از جمله: روکش دندان، لمینت، وینر، بریج و… را به حالت سه بعدی ریستوریشن دندانی به جهت زیبایی هر چه بیشتر به بیماران ارائه نمود. چون فناوری کد کم به معنای طراحی و ساخت با بهره گیری از کامپیوتر است؛ می توان این فناوری را یکی از کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال دانست. این فناوری به تنهایی سبب ایجاد تحولی بزرگ در زمینه دندانپزشکی کامپیوتری شده است. چرا که با استفاده از آن می توان در سریعترین زمان ممکن، اقدام به تصویربرداری داخل دهان کرد. بدین ترتیب می توان با استفاده از این فناوری در دندانپزشکی دیجیتال، پی به وضعیت دندان از نظر ساییدگی و… برد.

ارائه خدمات ایمپلنت و جراحی آن با بهره گیری از دندانپزشکی دیجیتال

یکی دیگر از خدماتی که در حیطه دندانپزشکی دیجیتال از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ خدمات مربوط به ایمپلنت و جراحی آن است. با توجه به اینکه از دست دادن دندان ها، می تواند روی ظاهر هر فردی تأثیر بدی بگذارد؛ از ایمپلنت استفاده می کنند. برای کاشت ایمپلنت دندان از پیشرفته ترین دستگاه ها در علم دندانپزشکی استفاده می شود. البته باید یادآور شد که در گذشته برای کاشت دندان، شیوه های سنتی و دستی را بکار می گرفتند. اما امروزه پروسه کاشت دندان به شیوه ایمپلنت دیجیتالی انجام می شود که توجه بسیاری را هم به خود جلب کرده است. با بهره گیری از علم دندانپزشکی دیجیتال، می توان در همان ابتدا وضعیت دهان و استخوان های فک بیمار را مورد بررسی و آنالیز قرار داد. پس از آن با محاسبات دقیق کامپیوتری، می توان محل دقیق ایمپلنت و زاویه استاندارد آن را تعیین نمود. بدین ترتیب با کمترین ضریب خطایی می توان عملیات ایمپلنت گذاری را با موفقیت به سرانجام رساند.

بیشتر بخوانید  علت بوی بد دهان بعد از کامپوزیت چیست؟

خدمات ایمپلنت و جراحی آن با بهره گیری از دندانپزشکی دیجیتال

خدمات ایمپلنت با بهره گیری از دندانپزشکی دیجیتال

منظور از طراحی لبخند در حیطه دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در حیطه دندانپزشکی دیجیتال، شاید با اصطلاحی به نام طراحی لبخند مواجه شده باشید. این جنبه از دندانپزشکی، مربوط به مقوله زیباشناسی دندان هاست. چرا که بسیاری از افراد هستند که به دنبال زیبایی لبخند خود هستند و در صدد دریافت نتایج مطلوبی در این راستا هستند. آن ها برای این منظور می توانند از جدیدترین و بروزترین تجهیزات پزشکی و نرم افزارهای لازم بهره مند شوند. بدین ترتیب می توانند با ورود به حوزه دندانپزشکی دیجیتال، از خدمات بهتری در این زمینه استفاده به عمل آورند. نرم افزارها و دستگاه های جدیدی که در این راستا می توان از آن ها استفاده کرد؛ سبب شده است تا شما با خیال راحت تری اقدام به چنین فرآیندی کنید. چون متخصصین دندانپزشکی دیجیتال، می توانند در زمینه طراحی لبخند با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها، نیاز شما را به خوبی برطرف نمایند. به همین جهت طراحی لبخند با توجه به نتایج مطلوب و میزان بالای رضایت مردم، با محبوبیت بسیاری همراه شده است.

استفاده از پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال

یکی از مسائلی که در دندانپزشکی دیجیتال، به سرعت در حال رشد است؛ پرینترهای سه بعدی است. از این فناوری نیز می توان در زمینه های مختلف و متعددی در دندانپزشکی استفاده کرد. از ترمیم دندان ها تا سهولت در نخ دندان ها و… همگی از جمله خدماتی هستند که با استفاده از پرینترهای سه بعدی امکان پذیر می باشند. با استفاده از ترکیبی از سی تی اسکن سه بعدی می توان از وجود عکسبرداری های دیجیتال به منظور درمان ایمپلنت دندان ها بهره جست. بدین ترتیب کیفیت درمان به مراتب بسیار بالاتر و در عین حال زمان ریکاوری آن ها بسیار کوتاه تر می شود. در زمینه دندانپزشکی دیجیتال، پرینترهای سه بعدی را به کار می گیرند که هم در مطب و هم در لابراتوارهای پروتز دندانی از آن ها استفاده به عمل می آورند. اسکن روکش های دندان و طراحی آن ها با استفاده از همین دستگاه انجام می شود. بنابراین می توان پی به کیفیت بالای آن ها در مطب های دندانپزشکی برد.

بیشتر بخوانید  بررسی تفاوت کاشت ایمپلنت فوری و تاخیری

 

استفاده از پرینترهای سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال

مهمترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مزیت های دندانپزشکی دیجیتال طبیعتا بسیار بالا و قابل توجه است. استفاده از این فناوری های دیجیتال سبب می شود تا ضریب خطا و اشتباه دندانپزشک ها به حداقل خود برسد. بدین ترتیب خیال هر فردی با ورود به این مطب ها کاملا راحت و آسوده خاطر خواهد شد. نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد؛ کاهش هزینه های درمانی است. بدین ترتیب که می توانید ضمن صرفه جویی در هزینه و اتلاف وقت خود از وجود این مزایا بهره مند شوید. به طور کلی می توان مهمترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • دقت نظر بالای دندانپزشک
 • تسریع در روند درمان و صرفه جویی در اتلاف وقت
 • کاهش چشمگیر دردها و نگرانی های ناشی از آن
 • کوتاه تر شدن پروسه زمانی درمان
 • دریافت نتیجه های دقیق تر با استفاده از تکنولوژی های جدید
 • کیفیت بالاتر و طول عمر بیشتر
 • سهولت در استفاده از فناوری ها
 • و…

بنابراین مزایای دندانپزشکی دیجیتال بالاست.

سخن نهایی

به طور کلی دندانپزشکی دیجیتال نسبت به دندانپزشکی سنتی، مزیت های بیشتری دارد. به همین جهت هر یک از افراد سعی می کنند تا روند درمانی خود را در مطب هایی انجام دهند که از جدیدترین تکنولوژی ها بهره می جویند. چون هم می توانند از هزینه های خود صرفه جویی کنند و هم می توانند از دستگاه های جدید و امکانات آن ها استفاده بهینه ای ببرند. یکی از مراکز درمانی که از دندانپزشکی دیجیتال بهره می جوید؛ مرکز دندانپزشکی دکتر نازنین نوربخش است. شما می توانید از وجود جدیدترین متدهای درمانی در این مرکز دندانپزشکی به خوبی بهره مند شوید. آن ها با هزینه های کمتر، می توانند بهترین کیفیت را به شما در این زمینه ارائه دهند. کافیست یک بار از خدمات آن ها استفاده نمایید تا پی به کیفیت خدمات تخصصی و درمانی دندانپزشکی آن ها ببرید.

 

Rate this post

Originally posted 2022-12-05 12:00:33.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

دهان ما برای باز و بسته شدن ساخته شده است، حتی نوزادان هم از لحظه تولد این مفهوم را درک می‌کنند. بنابراین، احساس درد در ناحیه فک و ناتوانی در باز کردن دهان می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. گاهی اوقا...
دهانشویه و استفاده از آن اهمیت بسیار بالایی دارد. همانطور که می دانید غالباً مسواک زدن به عنوان یکی از مهم ترین و متداول ترین روش های حفظ سلامت دهان و دندان شناخته می شود اما این همه ماجرا نیست. ده...
خونریزی کشیدن دندان و متوقف کردن آن، یکی از چالش هایی است که تمامی افراد که دندان کشیده شده یا جراحی شده دارند با آن دست و پنجه نرم می کنند. به طور کلی باید بگوییم که خونریزی کشیدن دندان طبیعی بین ...
آیا لمینت می تواند باعث پوسیده شدن دندان زیر لمینت گردد؟ لمینت سرامیکی ، در بازسازی طرح لبخند  بسیار کاربردی است . اما سوالی که همواره در افراد کاندید درمان لمینت مطرح است این است که که آیا این مسئ...
تفاوت روکش و لمینت چیست؟ این سوالی است که اغلب متقاضیان طراحی لبخند از دکتر نازنین نوربخش سوال می کنند. شاید در ابتدا به نظر برسد که هیچ تفاوتی بین این دو مورد وجود ندارد. اما ما در این مقاله قصد د...
محدودیت سنی در ارتودنسی چقدر است؟ تا چه زمانی ما می‌توانیم از ارتودنسی بهره ببریم؟ بهترین زمان برای تاثیرگذاری بیشتر ارتودنسی کی است؟ این سؤال‌ها مجموعه سوالاتی می‌باشند که قبل‌ از استفاده از خدمات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *