دندانپزشکی اطفال

فهرست مطالب

دندانپزشکی اطفال

جالب است بدانید، کودکان نیز در برابر مشکلات بهداشت دهان و دندانی ایمن نیستند. در سال ۲۰۰۲، طبق گزارش انجمن دندانپزشکان آمریکا در مورد دندانپزشکی اطفال، پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در میان كودكان است ( پنج برابر بیشتر از آسم و هفت برابر شایع تر از تب یونجه ).

رژیم غذایی و دندانپزشکی اطفال:

هر خوراکی که کودک شما می خورد بر روی دندان هایش تاثیر می گذارد. به عنوان مثال: قند ( که در کیک، کلوچه، آب نبات، شیر و آب میوه وجود دارد ) و نشاسته ها (در چوب شور یا بیسکویت نمکی و چیپس های سیب زمینی) می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند.

تمیز کردن دندان های کودک به دلیل محدودیت های حرکتی دشوارتر از بزرگسالان است، بنابراین باقی مانده های مواد غذایی در لابه لای دندان کودکان می ماند و باعث رشد باکتری ها و در نهایت پوسیدگی دندان ها می شود. درست است که، دندان های کودک (دندان های شیری) در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند اما به طور کلی، دندان های سالم شیری برای سلامتی و رشد کودک ضروری هستند. و در صورت از دست رفتن زود هنگام این دندان ها موجب بهم ریختگی دندان های دائمی نیز می شود.

مقاله مرتبط: معاینه و چکاپ در دندانپزشکی اطفال

مراقبت های ضروری در دندانپزشکی اطفال:

تمیز کردن دندان کودک: دندان های کودک باید به محض در آمدن، تمیز شوند. یعنی بعد از هر وعده غذایی، دندان های کودک را با یک دستمال نرم یا مسواک مخصوص اطفال تمیز کنید. طبق دستور دندانپزشکی اطفال، یک مسواک کوچک (متناسب با سن کودک خود) دندان های کودک باید بدون خمیر دندان یا با خمیردندان به مقدار کم (اندازه نخود) مسواک زده شود.
از طرف دیگر، مسواک ها را هر دو یا سه ماه یک بار عوض کنید. همچنین، کودکان بعد از مصرف دارو باید مسواک بزنند زیرا اسیدهای موجود در دارو ممکن است مینای دندان را از بین ببرند (مینا به عنوان یک پوشش محافظ طبیعی برای دندان ها است).

اولین مراجعه دندانپزشکی اطفال: باید بدانید مهم است که کودک تان در سن یک سالگی به دندانپزشکی برود تا دندانپزشک هم یک برنامه بهداشتی طولانی مدت به شما ارائه دهد.
سیلانت دندان: سیلانت دندان برای محافظت از دندان از پوسیدگی است و به محض درآمدن دندان یک روش مناسب جهت پیشگیری از پوسیدگی محسوب می شود.
درمان های فلوراید: می توانید با دندانپزشکی اطفال خود در مورد اینکه به درمان های فلوراید نیاز دارید یا نه، مشورت کنید. فلوراید موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود، و همچنین باعث می شود که دندان در برابر حملات اسیدی، باکتری های موجود در دهان و پوسیدگی، مقاومت بیشتری داشته باشد.
نخ دندانپزشکی: کشیدن نخ دندان با استفاده از کمک والدین ( در زمان به وجود آمدن دو دندان در کنار یکدیگر ) زده شود. کودک در صورتی کودک می تواند این کار را به طور مستقل انجام دهد که توانایی انجامش را داشته باشد.
در نهایت، به خاطر داشته باشید که باید به توصیه های دندانپزشک کودک خود عمل کنید و اعمال درمانی را متناسب با نیاز کودک خود تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.

بعد به موارد زیر توجه نمایید:

  • پوسیدگی دندان کودکان (از سلامت دهان و دندان کودک تان محافظت کنید)
  • توجه به هشدارها و علائم برای سلامتی دهان و دندان کودک تان
  • مراجعه به دندانپزشکی اطفال (که متخصص مراقبت از دهان کودک هستند)
  • عواملی که موجب پوسیدگی دندان می شوند

نظرات مراجعین در زمینه

دندانپزشکی اطفال

سلام خانم دکتر من یکی از بیماران قدیمی شما هستم که حدود 2 سال است دندان های مرا درست کردید باور کنید من آمریکا هستم و هر کجا میرم از من سوال می کنند مجا درست کردید و همه دندان های مرا مورد تحسین قرار می دن ممنون از اینکه به من اعتماد به نقس دادید که با اعتماد بخندم.
بهاره
بهاره
لمینت سرامیکی
5/5
سلام خانوم دکتر مهربون خسته نباشید ممنون بابت همه زحمتایی که برام کشیدید عاشقتونم ❤️
پریسا
پریسا
لمینت سرامیکی
5/5
خانم دکتر شما بی نظیرید😊 من پیش شما کار بلیچینگ هم انجام دادم و خیلی راضی ام 😍😍 دستانتان پر توان خانوم دکتر مهربون و زیبااااااااا و دوست داشتنی ❤️
الهام
الهام
سفید کردن دندان
5/5
Rate this page

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در زمینه دندانپزشکی اطفال نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید؟