ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

به طور خلاصه ایمپلنت فوری به دو صورت است بلافاصله پس از کشیدن دندان امپلنت بگذاریم یا اینکه بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت روی آن روکش قرار دهیم که به اصطلاح به آن Immediate Implant می گویند.

جایگزینی ایمپلنت فوری چیست؟

جایگزینی ايمپلنت فوری به زمانی اطلاق می شود که اغلب همزمان با کشیدن دندان طبیعی که قرار است خارج شود ایمپلنت گذاشته می شود.قراردهی ایمپلنت به صورت همزمان با کشیدن دندان که fresh socket تلقی می شود برای اولین باربه وسیله Schulte در سال1979 گزارش شد و immediate implant نامگذاری شد.

لود فوری (گذاشتن تاج روی ایمپلنت تازه کاشته شده)چیست؟

ایمپلنت immediate loading یا به عبارتی فانکشن فوری شامل قرار دادن روکش تا 48 ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندانی است.

زمانی که ایمپلنت تازه کاشته شده stability (استقامت اولیه لازم را داشته باشد می تواند نیروی ناشی از لود فوری را تحمل کند) این تکنیک در پاسخ به نیاز بیمارانی تامین شد که دنبال درمان سریع و در زمان کوتاه بودند.

مطالعات متعددی در این زمینه انجام شده است از جمله تحقیقات ۵-۱۰ساله موفقعیت حدود ۹۷-۱۰۰ درصد در زمینه ایمپلنت سریع گزارش شده است .

اما نکته مهم و قابل توجه این است که باید روکش موقت به عنوان روکش فوری ایمپلنت به بیمار تحویل داده شود زیرا نباید تحت فشار مستقیم اکلوژن و جویدن باشد در اصطلاح روکش مقداری کوتاهتر ساخته می شود پس در نتیجه یا روکش موقت کار می شود که در زمان مناسب با روکش دائم تعویض شود یا روکش دائمی ای کار گذاشته می شود که در جویدن متحمل فشار زیادی نشود.

بیشتر بخوانید  ایمپلنت دیجیتال چیست؟

فواید ايمپلنت فوری برای بیمار و دندانپزشک:

در کیس های مناسب کاشت ایمپلنت و قرار دادن روکش روی آن چند فایده عمده برای بیمار دارد شامل : طول دوره درمان کوتاهتر، کوتاه شدن دوره بی دندانی خصوصا نواحی جلوی دندان (استتیک). به خصوص در نواحی قدامی فک بالا بیماران بسیار تمایل به گذاشتن ایمپلنت دارند.

نکته بسیار مهمی که در ایمپلنت سریع باید به آن دقت کرد این است که حتما باید انتخاب بیمار بدرستی صورت گیرد باید به این نکته دقت کرد که هر فردی کاندید مناسبی برای درمان ايمپلنت فوری نیست و انتخاب به عهده پزشک ماهر می باشد که با توجه به وضعیت استخوان ، لثه و عکس های تخصصی مربوط به بیمار تشخیص دهد که فرد کاندید مناسبی برای ایمپلنت فوری می باشد یا خیر؟

ایمپلنت و روکش روی آن درمطالعات کلینیکی نتایج قابل اعتمادی را نشان می دهد. ایمپلنت با بارگذاری فوری نیاز به ملاحظات جراحی پیچیده مانند پیوند استخوان و سینوس لیفت را کاهش می دهد البته در مواردی بازسازی ریج تحلیل رفته واجب و ضروری است.

ایمپلنت یک مرحله‌ای چند مزیت دارد که به بیمار هدیه می‌دهد: برای مثال جریان کار و پروسه جراحی ساده می‌شود و علائم و تجربه بعد از جراحی بیمار کاهش می‌یابد و همچنین مطالعاتی درزمینه بارگذاری (روکش فوری ایمپلنت) برای تعداد بیش از یک ایمپلنت گزارش‌شده است.

کاشت ایمپلنت فوری

جراحی ایمپلنت سمت راست بالا دندان های سه و چهار و پنج، ریشه ها کشیدنی بود که بدون آسیب تک به تک و به صورت جداگانه خارج شدن و همزمان جراحی ایمپلنت بعد از خارج سازی عفونت از ناحیه انجام شد. در ناحیه دندان 5 بالا به دلیل پایین آمدن سینوس همزمان با قرار دادن ایمپلنت سینوس لیفت کلوز هم انجام شد. بعد از آن عملیات بازسازی مواد پیوندی برای قسمت هایی که استخوان ضعیف بود با استفاده از پودر استخوان و ممبران انجام گرفت.

بیشتر بخوانید  رژیم غذایی پس از ایمپلنت دندان چگونه رعایت می شود؟

Rate this post

Originally posted 2023-02-23 20:07:52.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

ایمپلنت دندانی بهترین گزینه برای جایگزینی دندانهای از دست رفته است با این حال بسیاری از افراد از جمله افراد سیگاری ممکن است نگران این مسئله باشند که آیا ایمپلنت دندانی برای آنها هم درمان و جایگزین ...
پس از کاشت ایمپلنت دندان، رعایت یک رژیم غذایی دقیق برای بهبود و محافظت از ایمپلنت دندان بسیار مهم است. سوال مهم این است که رژیم غذایی پس از ایمپلنت دندان چگونه رعایت می شود؟ با ما تا انتهای این مقا...
آیا قصد کاشت ایمپلنت دندان را دارید؟ ایمپلنت های دندانی می توانند به شما کمک کنند تا در هنگام لبخند زدن اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. با توجه به اینکه افراد با لبخندهای زیبا، می توانند عزت نفس ...
ایمپلنت دیجیتال یا معمولی؟ کدامیک بهتر است؟ این سوالی است که بسیاری از متقاضیان کاشت ایمپلنت از دکتر نازنین نوربخش می پرسند. همانطور که میدانید کاشت ایمپلنت یک روش جایگزین کردن دندان های از دست رفت...
امروزه ایمپلنت یک روزه، توسط بسیاری از دندانپزشکان انجام می شود. ایمپلنت به صورت کلی یکی از روش های جایگزین کردن دندان های طبیعی از دست رفته می باشد. در این روش پایه ایمپلنت که معمولا از جنس تیتانی...
متخصص ایمپلنت دندانی و انتخاب بهترین متخصص ایمپلنت، مسئله بسیار ضروری و مهمی می باشد. ایمپلنت های دندانی نه تنها می تواند باعث زیباسازی لبخند شما شوند، بلکه به حفظ سلامت استخوان و دیگر دندان های  ش...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *