ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

به طور خلاصه ایمپلنت فوری به دو صورت است بلافاصله پس از کشیدن دندان امپلنت بگذاریم یا اینکه بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت روی آن روکش قرار دهیم که به اصطلاح به آن Immediate Implant می گویند.

جایگزینی ایمپلنت فوری چیست؟

جایگزینی ايمپلنت فوری به زمانی اطلاق می شود که اغلب همزمان با کشیدن دندان طبیعی که قرار است خارج شود ایمپلنت گذاشته می شود.قراردهی ایمپلنت به صورت همزمان با کشیدن دندان که fresh socket تلقی می شود برای اولین باربه وسیله Schulte در سال1979 گزارش شد و immediate implant نامگذاری شد.

لود فوری (گذاشتن تاج روی ایمپلنت تازه کاشته شده)چیست؟

ایمپلنت immediate loading یا به عبارتی فانکشن فوری شامل قرار دادن روکش تا 48 ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندانی است.

زمانی که ایمپلنت تازه کاشته شده stability (استقامت اولیه لازم را داشته باشد می تواند نیروی ناشی از لود فوری را تحمل کند) این تکنیک در پاسخ به نیاز بیمارانی تامین شد که دنبال درمان سریع و در زمان کوتاه بودند.

مطالعات متعددی در این زمینه انجام شده است از جمله تحقیقات ۵-۱۰ساله موفقعیت حدود ۹۷-۱۰۰ درصد در زمینه ایمپلنت سریع گزارش شده است .

اما نکته مهم و قابل توجه این است که باید روکش موقت به عنوان روکش فوری ایمپلنت به بیمار تحویل داده شود زیرا نباید تحت فشار مستقیم اکلوژن و جویدن باشد در اصطلاح روکش مقداری کوتاهتر ساخته می شود پس در نتیجه یا روکش موقت کار می شود که در زمان مناسب با روکش دائم تعویض شود یا روکش دائمی ای کار گذاشته می شود که در جویدن متحمل فشار زیادی نشود.

بیشتر بخوانید  چرا دندان درد باعث آبسه و ورم صورت می شود؟

فواید ايمپلنت فوری برای بیمار و دندانپزشک:

در کیس های مناسب کاشت ایمپلنت و قرار دادن روکش روی آن چند فایده عمده برای بیمار دارد شامل : طول دوره درمان کوتاهتر، کوتاه شدن دوره بی دندانی خصوصا نواحی جلوی دندان (استتیک). به خصوص در نواحی قدامی فک بالا بیماران بسیار تمایل به گذاشتن ایمپلنت دارند.

نکته بسیار مهمی که در ایمپلنت سریع باید به آن دقت کرد این است که حتما باید انتخاب بیمار بدرستی صورت گیرد باید به این نکته دقت کرد که هر فردی کاندید مناسبی برای درمان ايمپلنت فوری نیست و انتخاب به عهده پزشک ماهر می باشد که با توجه به وضعیت استخوان ، لثه و عکس های تخصصی مربوط به بیمار تشخیص دهد که فرد کاندید مناسبی برای ایمپلنت فوری می باشد یا خیر؟

ایمپلنت و روکش روی آن درمطالعات کلینیکی نتایج قابل اعتمادی را نشان می دهد. ایمپلنت با بارگذاری فوری نیاز به ملاحظات جراحی پیچیده مانند پیوند استخوان و سینوس لیفت را کاهش می دهد البته در مواردی بازسازی ریج تحلیل رفته واجب و ضروری است.

ایمپلنت یک مرحله‌ای چند مزیت دارد که به بیمار هدیه می‌دهد: برای مثال جریان کار و پروسه جراحی ساده می‌شود و علائم و تجربه بعد از جراحی بیمار کاهش می‌یابد و همچنین مطالعاتی درزمینه بارگذاری (روکش فوری ایمپلنت) برای تعداد بیش از یک ایمپلنت گزارش‌شده است.

Originally posted 2023-02-23 20:07:52.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

یکی از شایع ترین انواع سرطان در سراسر دنیا، سرطان دهان می باشد. این سرطان بیشتر در افراد بالای 60 سال رخ می دهد و اولین ناحیه ای را که تحت تاثیر قرار می دهد، لب ها، اولین قسمت های زبان، سقف دهان و ...
تسکین دندان درد با انواع روش های دارویی و مسکن ها در برخی از موارد امکان پذیر می باشد. احتمالا برای شما هم این مشکل پیش آمده است که با مصرف داروها و مسکن های مختلف نتوانید درد دندان خود را کمتر نما...
دندان درد و آسیب های ریشه دندان می تواند منجر به آبسه و ورم صورت شود. متورم شدن صورت زمانی اتفاق می افتد که ریشه دندان دچار آبسه شود. آبسه اصطلاحی است که برای عفونت ریشه دندان به کار برده می شود. آ...
هدف اولیه در ویزیت و ملاقات جلسه اول در دندانپزشکی اطفال برقراری یک رابطه عاطفی و دوستی بدون ترس با کودک به منظور معاینه و چکاپ در دندانپزشکی اطفال است تا حس اعمال درد و ترس در قدم اول برای کودک بر...
بازسازی دهان اصطلاحی است که در مواردی که مشکلات دندانی شدید در دو فک بیمار وجود داشته باشد و نیاز به درمان های ترکیبی، ترمیمی، ایمپلنت، زیبایی و بازسازی اوکلوژن (روی هم آمدن دندان ها) و اصلاح جویدن...
سفید کردن دندان با استفاده از مواد بلیچینگ، یکی از روش های شایع در دندانپزشکی زیبایی است. که سریع، غیر تهاجمی (بدون کوچکترین آسیب)، مقرون به صرفه برای بهبود و جذاب شدن ظاهر لبخند شما است. بلیچینگ د...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *