لزوم انجام معاینه و چکاپ در دندانپزشکی اطفال چیست؟

هدف اولیه در ویزیت و ملاقات جلسه اول در دندانپزشکی اطفال برقراری یک رابطه عاطفی و دوستی بدون ترس با کودک است تا حس اعمال درد و ترس در قدم اول برای کودک برطرف شود.

آشنایی با وسایل و محیط دندانپزشکی، اقدامات پیشگیرانه ابتدایی و از آن مهمتر تشخیص و درمان مشکلات دهان و دندان کودک در مراحل اولیه از دیگر اهداف معاینه و چکاپ می باشد.

انجمن دندانپزشکی آمریکا پیشنهاد کرده است که معاینه و ویزیت دندانپزشکی اطفال هر شش ماه یکبار بهتر است انجام شود.

با این حال دندانپزشک طبق صلاحدید و شرایط بهداشتی و درمانی دهان کودک شما ممکن است دوره های زمانی کوتاه تر و یا طولانی تر را برای چکاپ پیشنهاد کند.

بهتر است قبل از ایجاد درد یا مشکل خاص در جویدن کودک خودتان او را برای اولین ویزیت دندانپزشکی آماده کنید چرا که تجربه اول خوب کودک نقش به سزایایی در همکاری آینده کودک با پزشک را دارد.

برای مثال در اولین چکاپ و معاینه معمولا سعی میکنم اقدام به آشنایی کودک با وسایل دندانپزشکی مثل یونیت و آشنایی و اسم گذاری ابزار ها با اسامی بچگانه میکنم و کودک را روی صندلی پزشکی نشانده تا دندانهایش را همراه با خودم چک کند. والدین می توانند کنار کودک خود حضور داشته باشند و در غیر این صورت برای حس امنیت و از بین رفتن ترس کودک این بازی را با کودک شما همراهی و در صورت نیاز درمان را با یک کار راحت و بدون درد مثل فلوراید تراپی و بروساژ دندانها شروع کند که این اقدام به همکاری کودک شما در جلسات بعدی درمانی کمک می کند.

لزوم اهمیت نگهداری دندان های شیری

بهتر است بدانیم دندانهای شیری از اهمیت بسزایی برخوردار است و بهتر است تا زمان افتادن دندان در زمان خاص  طبیعی خودش در دهان نگه داری شود چرا که جویدن در رشد کودک بسیار موثر است و همچنین فضا را برای دندانهای دائمی زیرین نگه میدارد.

با کمک ویزیت به موقع میتوان از کشیده شدن زود هنگام دندان شیری ممانعت کرد و جلوی پیشرفت پوسیدگی دندان را گرفت  چرا که دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی بیشتر مستعد آبسه و پیشرفت پوسیدگی هستند.

نکته مهم بعدی در مورد اولین دندان آسیاب دائمی یا همان دندان 6 است که در بین حدود 6 یا 7 سالگی رویش می کند و خیلی از موارد به دلیل اشتباه گرفتن والدین با دندان شیری باعث بروز مشکل و از بین رفتن زود هنگام دندان دائمی می شود که باید تا آخر عمر هر انسانی در دهان باشد.

مقالات مرتبط

دیگر مطالب خواندنی را از دست ندهید

جهت دریافت مشاوره غیر حضوری یا دریافت زمان مشاوره حضوره  با ما در ارتباط باشید.

ثبت درخواست ملاقات
1400-4-5 05:33:20 +00:00
Go to Top