توضیحات

سدیشن چیست؟

سدیشن، به عبارتی کاهش تحریک پذیری و بی قراری با استفاده از داروهای ارام بخش که به طور کلی به راحتی و آسان شدن پروسه های درمانی یا تشخیص در حیطه پزشکی کمک میکند. از جمله کاربرد های سدیشن در درمان های پزشکی می توان از دندانپزشکی اطفال، عمل های سرپایی آندوسکپی و کولونسکپی در بزرگسالان نام برد.
داروهای آرامبخش در دوز های پایین با مکانیسم آرام کردن و حالتی شبیه به بیحالی و نعشگی اثر خود را نشان می دهد اما در دوز های بالاتر اثری مشابه خواب را به وجود می آورد.

آیا سدیشن و بیهوشی عوارض دارد؟

این سوال از جمله سوالات متداولی است که همیشه پرسیده می شود و در پاسخ به این سوال می توان به این نکته اشاره کرد که سدشن با بیهوشی متفاوت است. سدشن با توجه به درجه نا اگاهی که پزشک مد نظر دارد بیمار نیمه هوشیار است و به محرک های خارجی پاسخ می دهد.

تفاوت های بیهوشی و سدشن را می توان به موارد زیر نسبت داد:

در تکنیک سدشن بر عکس بیهوشی عمومی نیازی به نصب لوله آندوتراکئال (لوله تنفسی)در راه هوایی برای برقراری تنفس عادی ندارد.
علائم حیاتی بدن به صورت طبیعی و بدون نیاز به همکاری دستگاه ها خاص پزشکی برقراراست. بیمار بعد از سدیشن به حالت عادی و روتین برگشته و نیازی به مراقبت های بعد از بیهوشی ندارد.
سدیشن نسبت به بیهوشی عمومی عارضه و خطر کمتری دارد.
در بیهوشی عمومی وجود متخصص بیهوشی و انجام اعمال درمانی در مراکز بیمارستانی الزامی است و نیازمند یک سری مراقبت های قبل و بعد از انجام پروسه درمانی می باشد و پروسه ریکاوری طولانی تری نسبت به سدیشن دارد.
در بیهوشی عمومی تمامی علائم حیاتی و راه های تنفسی بیمار باید توسط دستگاه های پزشکی کنترل شود.
در بیهوشی عمومی بیمار دوز دارویی بیشتری نسبت به سدشن دریافت می کند.

در درمان سدیشن از چه داروهایی استفاده می شود؟

از جمله داروهایی که در سدیشن استفاده می شود می توان از گاز نیتروز اکساید(گاز خنده) داروی میدازولام که به نسبت سدشن مورد نیاز به صورت تزریقی یا خوراکی استفاده می شود کتامین و لورازپام نام برد.

عوارض سدیشن چیست؟

پروسه درمانی دندانپزشکی حتی در بزرگسالان هم همراه با ترس و استرس است. و علاوه بر آن خاطره اولین درمان دندانپزشکی در کودکان اهمیت زیادی دارد. ازین رو هدف از انجام سدیشن بطور کلی برای حس امنیت و درمانی بدون درد با خاطره ای خوب از درمان دندان برای کودکان دلبند شماست. در ادامه مقاله به طور دقیق تر مزایای درمان سدشن اطفال را بررسی می کنیم

کمی خواب آلودگی و حالت تهوع بعد از انجام سدشن در بعضی موارد دیده می شود که کاملا طبیعی بوده و می توان این علائم را با خوردن نوشیدنی و غذا قبل از سدیشن کنترل کرد. قبل از انجام سدیشن تمام توضیحات تکمیلی به والدین داده میشود.

دستورالعمل انجمن دندانپزشکان آمریکا در خصوص سدیشن

در آخرین ژورنال انجمن دندانپزشکان آمریکا (AAP) اصول برقراری سدشن حضور سه فرد آموزش دیده در زمینه سدیشن و با آگاهی و آموزش کامل که یک جراح دندانپزشکی و یک پرستار آموزش در کنار مختصص بیهوشی دیده می باشند الزامی دانسته است. در مرکز دندانپزشکی دکتر نوربخش همراه با حضور یک فوق تخصص بیهوشی اطفال و دو پرستار آموزش دیده و آگاه در این زمینه از ابتدا تا انتهای پروسه درمان و هوشیاری کامل کودک شما را کنترل و دنبال می کنیم.

علت تمایل دندانپزشکان در سدیشن اطفال

تمایل دندانپزشکان برای انجام سدیشن در پروسه درمان دلایل متعددی دارد که برای مثال می توان به موارد زیراشاره کرد:

  • در این روش بیمار آرامش هوشیارانه دارد که تقریبا در حالت نیمه بیدار به سر می برد و می تواند به محرک ها و صحبت ها پاسخ دهد.

  • بیمار وارد فاز ریلکسیشن و آرامش میشود و میتواند پروسه درمانی را به راحتی انجام دهد.

  • بدلیل همکاری کودک درمان تحت کنترل است و چندین مرحله از درمان در یک جلسه انجام میشود.

  • درمان سدیشن بدون هیچگونه نگرانی باکیفیت بالا و آراش خاطر بیمار و پزشک انجام میشود.

  • در حالت هوشیاری حرکات ناگهانی بیمار برای پزشک بسیار نگران کننده است و احتمال آسیب زدن به بافت زبان و لب وجود دارد

  • به دلیل کاهش استرس در کودک و پزشک کیفیت درمانی بالاتر میرود.

  • مهم ترین نکنه

    سدیشن هچگونه خاطره آزار دهنده ای در ذهن کودک باقی نمیگذارد و کودک را برای تجربه دندانپزشکی در سنین بالاتر آماده میکند.

خدمات تخصصی دندانپزشکی

  ساعت کار

شنبه 9:00 – 20:00
دو شنبه 9:00 – 20:00
چهارشنبه 9:00 – 20:00

  09381009774

  محل ما در نقشه

Icon

خدمات تخصصی دندانپزشکی

ارائه کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی در بالاترین کیفیت و استاندارها در مرکز دندانپزشکی تخصصی دکتر نوربخش

Icon

نظر دیگران درباره ما

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

Avatar

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

پنی دانیلز
Avatar 2

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

مارگرت تینسدال
Avatar 3

چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است.

رز جامرسون

درخواست وقت مشاوره

با پر کردن فرم زیر در اولین فرصت همکاران ما شما جهت مشاوره غیر حضوری یا دادن وقت جهت مشاوره حضوری با شما تماس خوهند گرفت.