دندانپزشکی کودکان1400-4-4 11:43:42 +00:00

توضیحات

دندانپزشکی کودکان

جالب است بدانید، کودکان نیز در برابر مشکلات بهداشت دهان و دندانی ایمن نیستند. در سال 2002، طبق گزارش انجمن دندانپزشکان آمریکا، پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در میان كودكان است ( پنج برابر بیشتر از آسم و هفت برابر شایع تر از تب یونجه ).

رژیم غذایی:

هر خوراکی که کودک شما می خورد بر روی دندان هایش تاثیر می گذارد. به عنوان مثال: قند ( که در کیک، کلوچه، آب نبات، شیر و آب میوه وجود دارد ) و نشاسته ها (در چوب شور یا بیسکویت نمکی و چیپس های سیب زمینی) می توانند موجب پوسیدگی دندان شوند.

تمیز کردن دندان های کودک به دلیل محدودیت های حرکتی دشوارتر از بزرگسالان است، بنابراین باقی مانده های مواد غذایی در لابه لای دندان کودکان می ماند و باعث رشد باکتری ها و در نهایت پوسیدگی دندان ها می شود. درست است که، دندان های کودک (دندان های شیری) در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند اما به طور کلی، دندان های سالم شیری برای سلامتی و رشد کودک ضروری هستند. و در صورت از دست رفتن زود هنگام این دندان ها موجب بهم ریختگی دندان های دائمی نیز می شود.

مراقبت های ضروری:

  • تمیز کردن دندان کودک: دندان های کودک باید به محض در آمدن، تمیز شوند. یعنی بعد از هر وعده غذایی، دندان های کودک را با یک دستمال نرم یا مسواک مخصوص اطفال تمیز کنید. طبق دستور دندانپزشک خود، یک مسواک کوچک (متناسب با سن کودک خود) دندان های کودک باید بدون خمیر دندان یا با خمیردندان به مقدار کم (اندازه نخود) مسواک زده شود.

از طرف دیگر، مسواک ها را هر دو یا سه ماه یک بار عوض کنید. همچنین، کودکان بعد از مصرف دارو باید مسواک بزنند زیرا اسیدهای موجود در دارو ممکن است مینای دندان را از بین ببرند (مینا به عنوان یک پوشش محافظ طبیعی برای دندان ها است).

  • اولین مراجعه دندانپزشکی: باید بدانید مهم است که کودک تان در سن یک سالگی به دندانپزشکی برود تا دندانپزشک هم یک برنامه بهداشتی طولانی مدت به شما ارائه دهد.
  • سیلانت دندان: سیلانت دندان برای محافظت از دندان از پوسیدگی است و به محض درآمدن دندان یک روش مناسب جهت پیشگیری از پوسیدگی محسوب می شود.
  • درمان های فلوراید: می توانید با دندانپزشک خود در مورد اینکه به درمان های فلوراید نیاز دارید یا نه، مشورت کنید. فلوراید موجب پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود، و همچنین باعث می شود که دندان در برابر حملات اسیدی، باکتری های موجود در دهان و پوسیدگی، مقاومت بیشتری داشته باشد.
  • نخ دندانپزشکی: کشیدن نخ دندان با استفاده از کمک والدین ( در زمان به وجود آمدن دو دندان در کنار یکدیگر ) زده شود. کودک در صورتی کودک می تواند این کار را به طور مستقل انجام دهد که توانایی انجامش را داشته باشد.

در نهایت، به خاطر داشته باشید که باید به توصیه های دندانپزشک کودک خود عمل کنید و اعمال درمانی را متناسب با نیاز کودک خود تحت نظر دندانپزشک انجام دهید.

بعد به موارد زیر توجه نمایید:

  • پوسیدگی دندان کودکان ( از سلامت دهان و دندان کودک تان محافظت کنید)

  • توجه به هشدار ها و علائم ها برای سلامتی دهان و دندان کودک تان

  • مراجعه به دندانپزشکان کودکان ( که متخصص مراقبت از دهان کودکان هستند)

  • عواملی که موجب پوسیدگی دندان می شوند

آیا تراش لمینت باعث از بین رفتن مینای دندان می شود؟1399-7-25 09:56:17 +00:00

امروزه نسل های جدیدی از لمینت های دندانی با ضخامت بسیار کم در حدود 0.2 میلیمتر و به اصلاح بدون تراش ساخته می شوند. همچنین دقت به این نکته ضروری است که مقداری آماده سازی هم در ونیر کامپوزیتی یا لمینت سرامیکی لازم است که این میزان آماده سازی بسته به مهارت و تجربه و هنر دست دندانپزشک و همچنین میزان به هم ریختگی دندان ها است. و این آماده سازی های در حدی نیست که آسیبی به مینای دندان زده شود.

آیا ترمیم های سیاه رنگ مقاوم تر از ترمیم های همرنگ دندان است؟1399-7-25 09:59:52 +00:00

در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا مدت زیادی است که استفاده از ترمیم امالگام ممنوع شده است همچنین با پیشرفت چشمگیر ترمیم های باند شونده (کامپوزیت) (ترمیم های همرنگ) محکمتر از ترمیم های آمالگام قدیمی عمل میکنند و هیچ دلیل علمی مبنی بر محکمتر بودن آمالگام وجود ندارد. به دلیل هزینه ارزان و یا شاید کم بودن حساسیت دندان بعد از ترمیم هنوز تعدادی از همکاران ترمیم آمالگام را پیشنهاد میکنند.

آیا جرم گیری باعث آسیب به مینای دندان می شود؟1399-7-25 10:06:52 +00:00

مراقبت های بهداشتی اصولی و صحیح مانند جرم گیری و بروساژ حرفه ای اگر که همراه با رعایت بهداشت بیمار مانند نخ دندان و مسواک و… باشد مانع عفونت باکتریایی لثه و بافت های اطراف دندان و بیماری لثه که منجر به از دست دادن استخوان اطراف دندان و در نهایت خود دندان است می شود. جرم گیری یک پروسه بی خطر و دوره ای دندانپزشکی است که تحت هیچ شرایطی به سطح دندان آسیبی نمی زند. تنها ممکن است حساسیت چند روزه ایجاد کند که طبیعی است.

   آخیر مقالات دندانپزشکی

جهت دریافت مشاوره غیر حضوری یا دریافت زمان مشاوره حضوره  با ما در ارتباط باشید.

ثبت درخواست ملاقات
Go to Top