اینله و آنله

اینله و آنله، جزء روش های ترمیمی دندان اند که توسط دندانپزشکان ترمیم و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرند و طبق تشخیص دندانپزشک جایگزین محافظه کارانه تری (با تراش کمتری) نسبت به روکش های دندانی هستند. از طرف دیگر، آنها به عنوان روش های ترمیمی غیرمستقیم نیز شناخته می شوند و به عنوان راه حلی مناسب تر، با استحکام و با دوام بیشتر برای پوسیدگی دندانی وسیع بجای ترمیم های روتین همرنگ و آمالگام، به افراد پیشنهاد می شوند.

اینله و آنله ها اغلب می توانند به جای مواد ترمیم کننده روتین دندانپزشکی برای درمان پوسیدگی و ترمیم های شکسته وسیع استفاده شود.

مزایای استفاده از اینله و آنله سرامیکی:

· یکی از رویکرد های آنان، این است که تا حد ممکن دندان سالم را حفظ می کنند. در موارد پوسیدگی های متوسط و عمیق کاربرد مناسب تری نسبت به روکش های دندانی که کل نسج دندان تراش می خورد را دارند.

· ثبات رنگ بالا : با گذشت زمان امکان تغییر رنگ ترمیم های رزینی (همرنگ) وجود دارد، اما در سرامیک امکان تغییر رنگ وجود ندارد.

· طول عمر بالا : اینله و آنله های سرامیکی دارای طول عمر بالاتری نسبت به ترمیم های روتین دندانپزشکی دارند، همچنین بخاطر تراش کمتر نسبت به روکش ها نیز طول عمر بالاتری دارند.

  • تمیز کردن آسان دندان: به دلیل مناسب بودن آن برای همه ی لبه ها (کناره ها) و آماده سازی کم، تمیز کردن دندان ها نسبت به گزینه های ترمیمی پوششی کامل مانند: تاج دندان، به راحتی انجام می شود.
  • قدرت و پایداری: در واقع آنها راه حل های ترمیمی بسیار پایداری برای درمان پوسیدگی هستند. و امکان عود و بازگشت پوسیدگی مجدد در این روش از روش های ترمیم کامپوزیت و آمالگام کم تر است.
  • محافظت از دندان های ضعیف: اینله و آنله ها می تواند از دندان های تخریب شده در اثر پوسیدگی یا شکستن محافظت بیشتری نسبت به دیگر روش های ترمیمی داشته باشند.

به طور معمول، روش های اینله و آنله در دو مراجعه دندانپزشکی انجام می شود. در اولین مراجعه، دندانپزشک باید دندان های آسیب دیده را آماده کند. سپس از دندان ها قالبگیری کرده و به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده تا ترمیم مودر نظر دندان ساخته شود.

اینله و آنله را می توان از مواد طلا، پرسلین یا رزین ساخت می شود که معولا پرسلن یا همان اینله یا آنله از جنس سرامیک بیشترین کاربرد را دارند. در حقیقت، تفاوت در شکل ظاهری ترمیم نهایی است. ترمیم موقت به شکل ترمیم نهایی، می تواند در طول این مراجعه برای حفاظت از دندان ها ساخته شود، در حالی که ترمیم نهایی در حال ساخت می باشد.

در دومین مراجعه، ترمیم موقتی برداشته می شود و اینله یا آنله شما قرار می گیرد. آنها ترمیم های بسیار پایداری هستند که به ندرت شکسته می شوند. اما روش cement کردن یا چسباندن این نوع ترمیم ها به دندان بسیار مهم است تا از جدا شدن یا شکسته شدن آنها جلوگیری شود.

ترمیم های غیر مستقیم نسبت به ترمیم های مستقیم مانند آمالگام یا کامپوزیت هزینه بالاتری دارند به همان نسبت نیز دوام، طول عمر و زیبایی بیشتری به همراه دارند، اما نکته مهم تشخیص دندان مناسب برای این نوع درمان ها به عهده دندانپزشک می باشد.

مقالات مرتبط

دیگر مطالب خواندنی را از دست ندهید

جهت دریافت مشاوره غیر حضوری یا دریافت زمان مشاوره حضوره  با ما در ارتباط باشید.

ثبت درخواست ملاقات
1400-4-5 06:11:04 +00:00
Go to Top