بلیچینگ یا سفید کننده های دندان

سفید کننده های دندان با استفاده از مواد بلیچینگ، یکی از روش های شایع در دندانپزشکی زیبایی است. که سریع، غیر تهاجمی (بدون کوچکترین آسیب)، مقرون به صرفه برای بهبود و جذاب شدن ظاهر لبخند شما است.

بلیچینگ درمانی است که به طور روتین، توسط مرد و زن و سلیقه و تقریبا هر بودجه ای قابل استفاده می باشد. و درمانی در دسترس و همچین از لحاظ زمانی کوتاه تر نسبت به روش های دیگر مانند کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی می باشد.

در بلیچینگ یا سفید کردن دندان، نکته ای باید دقت داشت، این روش برای روشن شدن، رنگ دندان طبیعی کاربرد دارد. مواد بلیچینگ بر روی مواد پر کرده گی و ترمیم هایی که روی دندان قرار گرفته اند، تاثیری ندارند. همچنین تاثیر گذاری مواد بلیچینگ بسته به سن، جنس مینای دندان، ضخامت مینا، و رنگ اولیه دندان، در افراد مختلف متفاوت است.

چه مواردی باعث رنگ گرفتن دندان می شود:

به طور کلی دو مدل رنگ دانه وجود دارد، رنگ دانه های خارجی که در اثر خوردن چای، قهوه، غذا به مرور باعث رنگ گرفتن مینای دندان می شوند، نوع دوم رنگ دانه های داخلی می باشد. که در اثر ضربه، آسیب به عصب دندان، مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین یا قرار گرفتن دندان در معرض فلوراید زیاد می باشد. که در عمق دندان نفوذ کرده و وارد لایه عاج یا زیرین دندان شده است. نکته مهم این است که موارد بلیچینگ فقط بر روی رنگ دانه های خارجی تاثیر گذار هستند در نتیجه ویزیت نزد دندانپزشک و انتخاب درمان درست توسط پزشک بسیار مهم است. و از اتلاف هزینه و آسیب رساندن به دندان جلو گیری می کنیم.

چه مواردی بر روی رنگ دندان تاثیر گذار است:

  • سن بیمار

  • رنگ اولیه دندان

  • عادات غذایی و مصرف دارو

  • عادات پارافانکشن مانند دندان غروچه

  • ضخامت و شفافیت مینای دندان

چه مواردی برای بلیچینگ دندان وجود دارد:

  • بلیچینگ مطبی (آفیس بلیچینگ)
  • بلیچینگ داخل منزل (هوم بلیچینگ)
  • مواد موجود در بازار که بدون نسخه قابل دسترسی می باشد. (OTC بلیچ)

آفیس بلیچینگ

به طور مشخص رنگ دندان در یک مدت زمان کوتاه تغییر می کند، از مهم ترین مزیت این روش این است که، شرایط توسط پزشک کنترل می شود. از لثه های شما در برابر مواد بلیچینگ محافظت می شود. در این روش مواد بلیچینگ طی یک سیکل یک ساعته، دو تا سه مرتبه بر روی دندان شما قرار داده می شود.

هوم بلیچینگ

بسیاری از دندانپزشکان برای یک درمان حرفه ای در کنار آفیس بلیچینگ، درمان هوم بلیچینگ را پیشنهاد می دهند، از مزیت های هوم بلیچینگ تداوم سفید مانند دندان، و تثبیت رنگ دندانی بعد از درمان آفیس بلیچینگ است. در این روش مواد بلیچینگ همراه با تری های خاص بیمار طبق دستورالعمل دندانپزشک به بیمار داده می شود تا در منزل استفاده کند.

سفید کننده های دندان موجود در بازار

موادی که بدون توصیه دندانپزشک قابل استفاده می باشد، مانند قلم ها، خمیر دندان یا چسب های سفید کننده، که نسبت به دو مورد قبل تاثیر گذاری کمتری دارند. اما در کنار دو روش قابل استفاده می باشند. استفاده از این مواد در طولانی مدت و بدون مشورت با دندانپزشک توصیه نمی شود، زیرا این مواد به خصوص خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد سایشی می باشند.

دوام بلیچینگ یا سفید کننده دندان چقدر است؟

اثر سفید کردن دندان در بیشترین حالت ممکن است یک الی دو سال باقی بماند، و در کمترین حالت 6 ماه دوام داشته باشد. این تفاوت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مواردی که ممکن است دندان شما سریع تر رنگ بگیرد مانند سیگار، مصرف نوشیدنی های رنگ دار و غیره که باید با احتیاط بیشتری مصرف شود. درمان بلیچینگ یک درمان ماندگار و همیشگی نیست.

دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از طرحهای درمان

جهت دریافت وقت مشاوره رایگان و اطلاع از طرح درمان خدمات تخصصی دندانپزشکی

جهت دریافت دریافت خدمات اورژانسی در صورتی که درد شدید دارید

جهت دریافت وقت ویزیت

همین حالا فرم زیر را تکمیل و برای ما ارسال کنید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .